ویتامین دی (به انگلیسی: Vitamin D) را که کلسیفرول می‌نامند، یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند. این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.

همچنین نقش بسیار مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری های خود ایمنی دارد.

منبع اصلی دریافت این ویتامین بجز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین، شیر و تخم مرغ، نور آفتاب است، بطوری که ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تأمین می‌کند. کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌گردد.

توجه کنید که از مواد غذایی نمی توان میزان کافی از این ویتامین را دریافت کرد.

 

اما یکی از تازه ترین یافته های پزشکی در ارتباز با این ویتامین

?محققان پی بردند اندازه دور کمر بزرگ تر با ریسک بالا کمبود ویتامین D مرتبط است.

▫️محققان دانشگاه لیدن هلند در گزارشی عنوان می کنند که میزان ویتامین D در افراد دارای میزان بالا چربی دور کمر پایین تر است. از اینرو محققان تاکید می کنند افراد دارای دور کمر بزرگ تر باید به طور مرتب میزان ویتامین D بدن شان را کنترل نمایند.
▫️در این مطالعه، محققان به سرپرستی «راچیدا رفیق»، به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه میزان چربی کل بدن و چربی دورشکمی در شرکت کنندگان با میزان ویتامین D شان مرتبط است.
▫️محققان بعد از تطبیق شماری از فاکتورهای تاثیرگذار نظیر بیماری مزمن، مصرف الکل و میزان فعالیت فیزیکی دریافتند میزان هر دو چربی کل بدن و چربی شکمی با میزان پایین تر ویتامین D در زنان مرتبط است اگرچه تاثیر چربی شکمی به مراتب بیشتر است.
▫️اما در مردان، چربی دورشکمی و چربی کبدی با میزان پایین تر ویتامین D مرتبط هستند.
▫️در همه موارد محققان دریافتند هر چقدر میزان چربی دور شکمی بیشتر باشد میزان ویتامین D کمتر خواهد بود.
▫️محققان برای یافتن علت رابطه بین این دو به تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز دارند.