کدام یک بهتر است؟ با توجه به مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، متاسفانه دوش‌ها و حمام‌های آب گرم، پوست شما را خشک می‌کنند! این تحقیقات خاطر نشان می‌کند که آب داغ می‌تواند پوست شما را ملتهب کند، باعث خارش و پوسته پوسته شدن شود و تعادل رطوبت طبیعی پوست شما را بر هم بزند. این مرکز، درجه حرارت‌های آب سردتر و زمان‌های حمام کوتاه‌تر را برای نگه داشتن پوست در سالم‌ترین وضعیتش، پیشنهاد می‌کند.

 

دوش اب سرد یا گرم؟

چرا آب داغ، پوست را خشک می‌کند؟ به گفته‌ی انجمن پوست آمریکا، آب داغ، چربی‌های طبیعی پوست شما را از بین می‌برد و باعث خشکی می‌شود. استفاده از آب سرد یا ولرم بجای آب داغ، به هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک کرده و چربی‌های طبیعی پوست را مانند آب داغ، از بین نمی‌برد.

 

آیا باید از آب داغ اجتناب کنید؟ بسیاری از مردم از حمام و دوش آب سرد بیزارند، اما به دلیل آنکه این درجه حرارت آب برای پوست شما بهتر است، آیا شما باید آب سردتر را تحمل کنید؟ نه، مجبور نیستید! می‌توانید بجای یک حمام آب داغ طولانی و ریلکس کردن زیر آن، دوش‌های آب گرم کوتاه‌تر را انتخاب کنید. اگر پوستتان بعد از شستشو قرمز می‌شود، یعنی درجه حرارت آب، بیش از حد بالاست. اگر نمی‌توانید دوش و حمام آب گرم را کنار بگذارید، حتما پس از حمام، برای هیدراته نگه داشتن پوستتان از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

 

ایا آب گرم مزایایی هم دارد؟ در حالی که آب داغ برای مرطوب نگه داشتن پوست گزینه‌ی مناسبی نسیت، اما حمام و دوش آب گرم، چند مزیت دارد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، دوش آب گرم می‌تواند استرس را کاهش دهد، شما را آرام کند، هنگامی که بشدت احساس سرما می‌کنید شما را گرم کند، گرفتگی بینی را برطرف سازد، و باعث شود راحت‌تر به خواب بروید.

دوش اب سرد یا گرم؟

واما فواید اب سرد:

*بهبود گردش خون
آب گرم باعث می‌شود جریان خون به سمت پوستتان به حرکت درآید و در مقابل آب سرد باعث جریان یافتن خون به سمت اندام‌های داخلی بدن به منظور گرم نگاه داشتن آن‌ها می‌شود. این امر باعث افزایش گردش خون دفع سموم از بدن شما می‌شود. گردش خون سالم از فشار خون بالا جلوگیری کرده، شریان‌های شما را تقویت می‌کند.

*سلامت بیشتر پوست  و مو
همواره شنیده‌ایم که باید صورت خود را با آب گرم بشوییم تا منافذ پوست باز شوند. منافذ پوست باید به خوبی تمیز شوند، اما بسیار مهم است که دوباره بسته شوند و این کاری است که آب سرد برای شما انجام می‌دهد. بسته بودن منافذ از چسبیدن چربی و کثیفی‌های محیط به آن‌ها جلوگیری کرده و مانع جوش زدن پوست می‌شود. همچنین باعث منقبض شدن رگ‌های خونی شده که منجر به کاهش پف صورت و مانع از بوجود آمدن لکه‌های تیره می‌شود.
در مورد موها نیز دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد. آب سرد کاتیکل‌های موها را بسته و باعث می‌شود پوست سرتان سالم‌تر بماند و از تجمع آلودگی‌ها بر روی پوست سر پیشگیری می‌کند. آب داغ چربی طبیعی پوست را می‌شوید، سپس پوست با تولید چربی بیشتر این مسئله را جبران خواهد کرد (البته این اتفاق همیشه پیش نمی‌آید). بنابراین پوست دچار خشکی و یا چربیبیش از اندازه شده و از این رو دوش آب سرد درمانی برای اینگونه موارد است.

*تقویت سیستم ایمنی
مطالعات نشان داده است که خانم‌هایی که بصورت منظم دوش آب سرد می‌گیرند، نسبت به آن‌هایی که به دوش آب گرم عادت دارند، دارای تعداد بیشتری گلبول سفید در خون خود هستند. گلبول‌های سفید خون از بدن در مقابل عفونت‌ها، بیماری‌ها و مواد خارجی دفاع می‌کنند. دوش آب سرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود، زیرا بدن سعی می‌کند خودش را گرم کند؛ این امر باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن شده و در نتیجه باعث تولید گلبول‌های سفید خون می‌شود.

*پیشگیری از افسردگی و افزایش تندرستی
یک دوش کوتاه آب سرد «نقطه‌ی آبی» مغز (بخشی از مغز که منبع اصلی نورآدرنالین است) را تحریک کرده و این ماده با افسردگی مقابله می‌کند. همچنین سیستم عصبی را نیز متعادل کرده که نه تنها شما را هوشیار نگاه می‌دارد بلکه باعث افزایش آرامش و کاهش استرس می‌شود.