فواید یوگا در دوران بارداری

یوگا در دوران بارداری

 

*به تسهیل زایمان کمک می کند

یوگا یک روش عالی برای زنان باردار می باشد تا بتوانند از طریق آن بدن و ذهن شان را برای تولد کودک شان آماده کنند. ترکیب تمرینات جسمانی، و تمرینات مدیتیشن و آرامبخش برای سلامت جنین و مادر معجزه می کند. تمرین یوگای دوره ی بارداری بین هفته های ۱۸ و ۲۰ بارداری روزانه یک ساعت تا زمان زایمان به افزایش وزن نوزادتان کمک می کند. یوگای دوره ی بارداری همچنین احتمال بروز مشکلاتی از قبیل زایمان زود رس، عقب ماندگی رشد داخل رحمی، فشار خون بالای ناشی از حاملگی را کاهش می دهد. تمرینات یوگا با بهبود قدرت عضلات و افزایش ذخایر انرژی و انعطاف پذیری بدن، یک زن را برای زایمان آماده می کند.

 

*باعث بهبود خواب می شود

در اواخر بارداری بخاطر محدود بودن حالت های که یک زن باردار می تواند استراحت کند خواب برای او مشکل خواهد شد. همچنین افزایش حرکات جنینی در مراحل آخر بارداری باعث ایجاد اختلال در کیفیت خواب مادران می شود. یوگا نه تنها باعث کاهش اضطراب، درد، و استرس مربوط به بارداری می شود بلکه باعث بهبود کیفیت خواب و استراحت در دوره ی بارداری نیز می شود.

 

*باعث کاهش درد می شود

جالب است بدانید حرکات یوگا با کشش و اتساع عضلات و همچنین بهبود تنفس و افزایش گردش خون باعث کاهش دردهای مربوط به اواخر دوره ی بارداری می شود. علاوه براین، یوگای دوره ی بارداری موجب کاهش کمردرد، حالت تهوع، سندرم تونل کارپ، سردرد و تنگی نفس نیز می شود.

 

تذکر

– با توجه به اینکه در چه مرحله ای از بارداری هستید، باید شدت تمرینات یوگا را تغییر دهید. سعی کنید در مراحل آخر بارداری تمرینات کششی ساده ای را انجام دهید.

–  در صورتی که دچار تنش، تنگی نفس، سرگیجه یا ناراحتی شدید باید از انجام و ادامه ی تمرینات یوگا دست بکشید.

– از انجام تمرینات یوگا که در آن باید به سمت جلو خم شوید اجتناب کنید چرا که ممکن است باعث فشار به ناحیه شکم شده و استرس بر روی جنین و رحم را افزایش دهد.

– همچنین از انجام حرکاتی که در آن باید به پشت خم شوید پرهیز کنید در این صورت می توانید از کش آمدن رباط های نرم ستون فقرات تان جلوگیری کنید.

– برای جلوگیری از فشرده سازی ورید اجوف سعی کنید برای مدت طولانی به پشت نخوابید. همچنین سعی کنید یوگای دوره ی بارداری را زیر نظر یک مربی آموزش دیده و مجرب انجام دهید.

با آگاهی کافی در مورد حرکات یوگا، به عنوان یک مادر باردار می دانید که چگونه می توانید بدن تان را برای یک زایمان طبیعی آماده کنید.