قبل از مطالعه این مطلب به مطالب پیشین درمورد پالم مراجعه کنید.

همه چیز درباره روغن پالم

روغن های سرخ کردنی بدون پالم واقعیت دارد؟؟؟

 

چندی پیش به فاصله کوتاهی پس از درز کردن خبر احتمال وجود پالم در لبنیات پرچرب، جمع کثیری از هموطنان “نگران سلامت” از خرید شیر و ماست به کلی خودداری کردند. دامنه این واکنش چنان گسترده بود که حتی کارخانه های بزرگ لبنیات را به مرز ورشکسته گی راند! حتی هنوز هم افرادی را می بینم که وقتی مصرف لبنیات “کم چرب” را به ایشان توصیه می کنم، می گویند از ترس پالم اساسن لبنیات مصرف نمی کنند. نکات زیر شاید برایتان جالب باشد:

١- شیری که از پستان گاو دفع می شود به طور طبیعی حدود سه درصد چربی دارد پس برای تولید لبنیات و نوعن ماست ۵ درصد چربی یا بالاتر، لاجرم باید به ماست معمولی چربی افزود. دست کم بخشی از این چربی افزوده ممکن است از روغن های گیاهی تامین شود. از جمله روغن پالم…

 

٢- اساسا چربی (گیاهی و جانوری) گران و هزینه بر است. بنابراین خیلی بعید است یک تولید کننده شیر و ماست کم چرب تولید کند و “یواشکی” به آن پالم بزند و آن را به قیمت کم چرب بفروشد! به عبارت ساده تر، لبنیات کم چرب، پالم ندارند، با خیال راحت مصرف کنید.

٣- چربی لبنیات البته فوایدی هم دارند ولی روی هم رفته به نفع سلامت انسان نیستند به همین دلیل در هیچ زمانی، هیچ مرجع علمی یا متخصص تغذیه ای مصرف لبنیات پرچرب را به مردم توصیه نکرده است.

ولی مردم غالبن بی اعتنا به این توصیه ها و صرفن به دلیل طعم خوشایند، لبنیات پرچرب را با علم به مضر بودن آن ها مصرف می کردند!

۴- رفتار مصرف کننده گان هم جالب است، در همان هنگامی که فروش لبنیات در بازار به طرز چشمگیری کاهش یافت، فروش انواع شیرینی ها، مرغ سوخاری و انواع غذاهای فوری بسیار مضر کوچکترین تغییری در جهت کاهش نیافت!

به عبارت ساده تر، مردم با علم به زیانبار بودن این مواد غذایی (خیلی خیلی بیشتر از روغن پالم) عیش خود را به خرج کاهش مصرف این مواد غذایی منقض نکردند!
نتیجه:
آنچه که همیشه از سوی متخصصان تغذیه توصیه شده و می شود، مصرف لبنیات کم چرب آن هم در حد اعتدال است. لبنیات کم چرب فاقد پالم و بخش اعظم چربی های مضر طبیعی شیر گاو هستند.
دو دیگر آن که اگر در مواد غذایی مصرفی خود اندکی بیشتر دقت کنیم ممکن است به مواردی برخوریم که به مراتب از پالم خطرناک تر و حذف یا دست کم کاهش دریافتشان بسیار واجب تر باشد! از جمله این مواد به صنایع سیرینی پزی و محصولات قنادی می توان اشاره کرد.

تندرست و شاد باشید

 

دکتر تیرنگ نیستانی