روغن پالم چیست؟ آیا واقعن تهدیدی برای سلامت انسان است؟
روغن پالم از میوه دانه‌های روغنی نخل (پالم) استخراج می‌شود که با نخل خرما تفاوت دارد. رنگ روغن پالم طبیعی به دلیل غنی بودن از بتا-کاروتن به سرخی می‌زند. بتا-کاروتن نوعی رنگدانه گیاهی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی است که در عین حال در بدن انسان قابلیت تبدیل شدن به ویتامین A را نیز دارد. منتهی ضمن تصفیه، رنگ‌بری و بوگیری روغن پالم، بتاکاروتن آن هم جدا می‌شود و دیگر چندان حاوی این ماده ارزشمند نخواهد بود.
حدود ۴۹ درصد اسیدهای چرب روغن پالم از نوع سیرشده (اشباع) هستند. چربی‌های سیرشده عمومن از طریق افزایش چربی‌های بد خون و کاهش چربی‌های خوب خون، زمینه‌ساز بیماری‌های غیرواگیر خاصه امراض قلبی-عروقی هستند.

درصد بالای اسیدهای چرب سیرشده در روغن پالم موجب می‌شود که این روغن در دمای اتاق عمومن به شکل جامد یا نیمه جامد باشد. همین خاصیت روغن پالم را جانشین مناسب و ارزان قیمتی برای چربی‌های جامد موجود در کره یا چربی‌های ترانس روغن‌های نباتی جامدی کرده است که عمومن در صنایع تولید شیرینی، کیک و بیسکوییت استفاده می‌شوند. با این حال، ماهیت جامد روغن پالم موجب نگرانی‌هایی در خصوص تاثیر آن در افزایش چربی‌های بد خون و افزایش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی شده است.

حال می‌خواهم کمی شما را شگفت‌زده کنم! آماده‌اید؟ بد نیست بدانید یکی از جدیدترین مطالعات تحلیلی که در آن نتایج مطالعات موجود جمع‌بندی و تفسیر شده و به تازه‌گی در یکی از معتبرترین مجلات پزشکی بین‌المللی چاپ شده است شواهد موجود در خصوص ارتباط روغن پالم و امراض قلبی-عروقی را ناکافی دانسته و انجام مطالعات بیشتری را توصیه کرده است. به عبارت ساده‌تر، ظاهرن ارتباط روغن پالم و سلامت انسان هنوز چندان روشن نیست و نمی‌توان درخصوص آن، حکم قطعی صادر کرد!
البته این مساله را نباید به منزله چراغ سبزی برای مصرف ترکیبات حاوی پالم در نظر گرفت، اما در عین حال درخور توجه است.

 

در پست بعدی در رابطه با روغن های سرخ کردنی بدون پالم و پالم در لبنیات با شما صحبت می کنیم

باما همراه باشید.